Zalety tokarek CNC

W obecnych czasach podstawą firm produkcyjnych, szczególnie tych z branży przemysłowej, są maszyny CNC. Z powodzeniem wypierają one maszyny konwencjonalne i mają coraz większy udział w produkcji masowej. Dużą rolę odgrywają przede wszystkim tokarki CNC. Jakie zatem są zalety tokarek CNC i jak wygląda ich działanie?

Na czym polega obróbka CNC?

Tokarki sterowanie numerycznie (CNC) działają za pomocą programu komputerowego, który steruje osiami maszyny i w ten sposób pozwala na wykonywanie określonych detali. Jest to główna różnica, odróżniająca maszynę numeryczną od konwencjonalnej. Dzięki programowi maszyna dokonuje procesu toczenia, który polega na skrawaniu materiału obracającego się wokół własnej osi. Jest to możliwe dzięki specjalnym narzędziom i odpowiedniemu oprzyrządowaniu.

Zalety produkcji na tokarkach CNC

Praca na tokarkach CNC ma niewątpliwie wiele zalet. Do głównych z nich należy wysoka powtarzalność wykonywanych detali, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku produkcji seryjnej. Duże znaczenie ma także minimalizacja kosztów oraz wzrost efektywności obróbki. Ponadto, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości narzędzi istnieje możliwość wykonywania detali „na gotowo”, czyli bez konieczności dodatkowej obróbki wykańczającej.

Jak wygląda proces toczenia CNC?

zalety tokarek cncSam proces toczenia CNC nie jest skomplikowany, chociaż wymaga wykonania kilku etapów. Pierwszym z nich jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji konstrukcyjnej, na podstawie której należy opracować proces technologiczny. To właśnie na tym etapie technolog oblicza parametry obróbki, ustala kolejność operacji wykonywanych na maszynie, dobiera odpowiednie narzędzia, itp. Gdy proces technologiczny jest gotowy, następuje przygotowanie programu CNC, czyli sekwencji komend, które umożliwiają jak najbardziej optymalną obróbkę danego detalu. Przygotowany program CNC trafia do operatora, który odpowiada za odpowiednie zamocowanie detalu i narzędzi na obrabiarce oraz nadzór nad samym procesem toczenia.

Zainteresowani ofertą?
Zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania.

Przewiń do góry