Szlifowanie tytanu
Szlifowanie stopów tytanu
Produkcja różnych elementów z wytrzymałych i odpornych na działanie różnych czynników
wymaga posiadania wiedzy i odpowiedniego sprzętu. Technologia w dzisiejszych czasach szybko stwarza coraz to nowe możliwości, więc by być “na czasie”, firmy muszą inwestować w nowe maszyny i doszkalać pracowników.
Obróbka mechaniczna metalu, czy szlifowanie tytanu pozwala na uzyskanie bardzo wytrzymałych części,
elementów urządzeń, które mogą być wykorzystywane w różnych branżach.
Tytan jest materiałem wyjątkowym, dlatego wymaga wyjątkowej obróbki. To materiał bardzo wytrzymały i odporny, do tego lekki, dlatego znajduje zastosowane w różnych gałęziach gospodarki i przemysłu. Jest odporny na korozję, niemagnetyczny. Jest materiałem nietoksycznym, a do tego współgra z ludzkimi tkankami, dlatego wykorzystuje się go w medycynie, np. do robienia implantów. Stop tytanu z niklem i glinem tworzy materiał najmocniejszy na świecie.
Obróbka mechaniczna tytanu wymaga zatem doświadczenia i zastosowania odpowiednich metod pracy, by jego właściwości nie zostały zniszczone. Również dodawanie innych pierwiastków do tytanu musi odbywać się w odpowiednich warunkach i musi być wykonane bardzo precyzyjnie.
Frezowanie i szlifowanie tytanu
Frezowanie tytanu polega na działaniu na niego metalami twardymi lub stalami szybkotnącymi z zawartością kobaltu. Tytan jako stop z innymi pierwiastkami, posiada specjalne właściwości, np. mały ciężar. Podczas obróbki trzeba uwzględnić wszystkie cechy tego cennego materiału. Dlatego szlifowanie stopów tytanu musi odbywać się z mniejszą prędkością skrawania.
Szlifowanie tytanu wymaga spełnienia kilku warunków, odbywa się ono przez zastosowanie różnych typów szlifowania taśmowego, a także odpowiednie procesy chłodzenia. Trzeba także pamiętać o odsysaniu gromadzących się podczas pracy gazów i dymów.
Tytan stosuje się do produkcji różnych elementów w budownictwie i przemyśle ciężkim, jest cennym materiałem wykorzystywanym w medycynie. Jest doskonałym materiałem do produkcji samolotów i statków. Na szeroką skalę produkuje się z niego artykuły gospodarstwa domowego i różne sprzęty mechaniczne. Ostatnio znalazł zastosowanie jak materiał, z którego tworzy się ciekawą biżuterię.