Spawanie metodą TIG
Spawanie TIG
TIG (inna używana nazwa to GTAW) jest metodą spawania nietopliwą,
która wykorzystuje elektrodę wolframową w osłonie gazów obojętnych (na przykład argon lub hel)
Obróbka metalu za pomocą spawania TIG polega na tym, że łuk jarzy się pomiędzy nietopliwą elektrodą, która została wykonana z czystego wolframu lub wolframu uszlachetnionego tlenkami (np. tlenkiem toru, tlenkiem cyrkonu, tlenek lantanu), a materiałem, który jest poddawany obróbce mechanicznej.
Spawanie TIG znajduje zastosowanie zarówno w spawaniu ręcznym, jak i automatycznym. Pozwala ono na spawaniu wszystkich gatunków stali, przede wszystkim tych wysokostopowych oraz metali nieżelaznych. Najczęściej spawanie metodą TIG znajduje zastosowanie przy obróbce mechanicznej aluminium i stopów aluminium. Dzięki szerokiemu zastosowaniu spawania metodą TIG jest to uniwersalna metoda łączenia elementów.
Spawanie metodą TIG ma wiele zalet do których należą między innymi: wysoka jakość spawanych połączeń, możliwość spawania we wszystkich kierunkach, spawanie materiałów nawet o szerokiej grubości.
Zasada działania spawania metodą TIG
W przypadku spawania TIG łuk jarzy się pomiędzy metalem złącza a końcem elektrody wolframowej. Ważną informacją jest to, że elektroda się nie topi, a długość łuku jest utrzymywana przez spawacza. Wartość prądu potrzebna do natężenia pracy jest ustawiana na jego źródle, zaś spoiwo najczęściej jest dostępne w postaci drutu o długości 1 metra.





