Rodzaje narzędzi do frezowania

rodzaje narzędzi do frezowania

Frezowanie jest procesem, w którym musimy zadbać o park maszynowy i całe zaplecze techniczne, gdyż to właśnie od jakości zastosowanych urządzeń uzależniony jest końcowy efekt jaki zobaczy klient. Jakie rodzaje narzędzi do frezowania znajdziemy na rynku?

Usługi frezowania należą do podstawowych zadań realizowanych w ramach obróbki skrawaniem. Niezależnie od tego, czy samo frezowanie ma charakter obwodowy, czołowy czy skośny, proces ten ma zapewnić właściwe obrobienie zróżnicowanych płaszczyzn. Musi również uwzględniać specyficzne realizacje, takie jak poszczególne kanały, zaplanowane rowy czy układy uzębień.

Narzędzia frezarskie i ich rodzaje

Ze względu na elementy, które zaliczamy do procesu jakim jest frezowanie stosowany do tego typu prac sprzęt musi być jak najlepszej jakości. Wśród frezarek, których używają nasi specjaliści warto wymienić konwencjonalną frezarkę FNE 50P. Maszyna ta wyposażona jest w wysokiej jakości łożyska i hartowane noże. Możemy wyróżnik kilka rodzajów frezów, które możemy zastosować do osiągnięcia jak najlepszych efektów po wykonaniu danego zlecenia:

Frezy do rowkowania

rodzaje narzędzi do frezowania

Do procesu jakim jest frezowanie używa się narzędzi frezarskich wieloostrzowych, które działania mają oparte na ruchu głównym oraz obrotowym. Operator danej frezarki otrzymuje projekt na podstawie, którego przykłada urządzenie do danej powierzchni kształtując ją. Dzięki różnym rodzajom frezów jesteśmy w stanie zadbać nie tylko o samą płaszczyznę jak także o detale takie jak: rowki, uzębienie, czy gwinty. Frezy przyjmują zatem różne formy w zależności od tego jaki kształt chcemy uzyskać oraz jakie ma być zastosowanie danego przedmiotu. Są to formy: walcowe, trzpieniowe, piłkowe, kształtowe oraz tarczowe.

Frez przycinający

Frez przycinający jest niezwykle precyzyjny. Możemy za jego pomocą dokonać obróbki z przygotowanego wcześniej szablonu. Konstrukcja wykonania sprzętu sprawia, że narzędzie daje nam możliwość większej dokładności pracy. Mamy np. możliwość wejścia w obszary o ograniczonej przestrzeni oraz dostępności. Jesteśmy w stanie szybciej obrobić znajdujące się wewnątrz danego elementu rowki.  

Frez kątowy

Za pomocą tego narzędzia jesteśmy w stanie obrobić dane krawędzie na określonym poziomie głębokości zachowując określony kąt. Za pomocą frezów kątowych możemy także ukształtować tak daną powierzchnię, aby możliwe było połączenie dwóch elementów, które będą idealnie połączone.  Tego typu narzędzia ze względu na zapotrzebowanie na frezowanie kątowe powinny być jednym z podstawowych elementów wyposażenia warsztatu. 

Frez zaokrąglający

Często wykonywanym zleceniem jest zaokrąglanie krawędzi, gdyż w momencie kiedy są one ostre to mogą stanowić niebezpieczeństwo. W takiej sytuacji należy zastosować frez promieniowy. Frezowanie promieniowe jest nie tylko szybkie lecz także jego dokładność jest wysoka. Dodatkowo jesteśmy w stanie uzyskać jednolity efekt zaokrąglenia co w przypadku zwykłego papieru ściernego jest nie możliwe.

Czym jest obróbka skrawaniem?

Skrawanie to nic innego jak obrabianie metali poprzez toczenie, frezowanie, wiercenie i gwintowanie za pomocą specjalnych narzędzi cnc, mających ustaloną geometrie oraz liczbę ostrzy. Cały proces polega na usuwaniu określonych warstw naddatku zamieniając go na wióry.

Zainteresowani ofertą?
Zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania.

Przewiń do góry