Obróbka mechaniczna metalu
Obróbka skrawaniem Rzeszów
Obrabianie mechaniczne metalu to jedna z możliwości kształtowania formy
oraz dokładnych wymiarów określonych fragmentów metalu.
W trakcie zachodzenia tego procesu mamy do czynienia ze zmianą kształtu zachodzącą pod wpływem
nacisku mechanicznego. Może on być wywierany przez różnego typu narzędzia.
Ponadto w bardzo niewielu przypadkach spotkamy się tylko z zastosowaniem samej obróbki mechanicznej.
Jednak najczęściej jest bowiem ona połączona z obróbką chemiczną lub ciepłą.
Łączenie różnych technik pozwala na osiąganie idealnych wymiarów, zgodnych z naszymi oczekiwaniami. Zachowanie konkretnych wymiarów jest szczególnie ważne w przypadku działalności takiej jak produkcja oprzyrządowań. W takim przypadku wahania wymiarów rzędu milimetra mogą mieć ogromne znaczenie.
Rodzaje obróbki mechanicznej
Wśród różnego typu rodzajów obróbki metali możemy wyróżnić takiej działania jak: gięcie, kucie, toczenie, tłoczenie, prasowanie, skrawanie, frezowanie, szlifowanie, spawanie, walcowanie i wiele innych.
Wybór konkretnego działania jest w dużej mierze uzależniony od tego, co chcemy osiągnąć z naszym fragmentem metalu. Po drugie warto zastanowić się do czego go wykorzystać i jaki kształt oraz użytkowość mu nadać. Zależy jednakże również w dużym stopniu od właściwości konkretnego metalu, gdyż przy jednym typie działań różne osiągi możemy uzyskać dla różnych metali.
Do najprostszych, ale i najbardziej rozpowszechnionych działań w obrębie obróbki mechanicznej metalu zaliczymy cięcie elementów stalowych, choć równie duża popularnością cieszą się także usługi spawalnicze czy usługi ślusarskie. W obrębie poszczególnych działań, także spotkamy się z różnymi typami zaawansowania i trudności, np. występują spore różnice zarówno w technice działania, jak i wykorzystanych narzędzi przy działaniach takich jak spawanie stali żaroodpornej czy spawanie doczołowe blach bądź spawanie stali nierdzewnej.
Nastawienie firmy na obróbkę mechanicznej metalu nie wyklucza jednak, jak już wspominaliśmy, konieczności wykorzystania innych typów obróbki. Warto zwrócić uwagę, przy wyborze konkretnej firmy, jakimi narzędziami jest ona w stanie dysponować i czy w razie wystąpienia takiej potrzeby właściwe oprzyrządowanie do obróbki termicznej będzie dostępne.
Obróbka metalu, aluminium, teflonu, tytanu
Obróbka mechaniczna metalu w XXI w. pozostawiła daleko w tyle ręczne metody, jakimi posługiwano się jeszcze w poprzednim wieku. Obecnie grawerowanie metalu, jak też grawerowanie w tworzywie sztucznym jest wykonywane przy użyciu specjalnych urządzeń sterowanych numerycznie, niweluje to możliwości popełnienia błędów czy niedociągnięć i sprawia, iż klient otrzymuje produkt końcowy, zgodny z jego wszystkimi wymaganiami.
Grawerowanie w metalu to jednak nie jedyne działanie, które możemy oprzeć o obrabiarki sterowane numerycznie CNC. Wśród szerokiego zakresu prac umożliwionych przez te technologie jest:
- obróbka skrawaniem aluminium,
- obróbka tytanu,
- frezowanie tytanu,
- obróbka mechaniczna teflonu,
- obróbka stopów wysokoniklowych,
- tłoczenie CNC,
- toczenie.
Większość z tych działań można bez problemu przeprowadzić na takich materiałach jak stal nierdzewna, konstrukcje stalowe, aluminium. Do obróbki teflonu czy tytanu konieczne jest już posiadanie specjalistycznych maszyn, które będą umożliwiać współpracę z tymi trudniejszymi materiałami.
Wiele firm oferuje także inny wymiar obróbki mechanicznej metalu, który nie wymaga zastosowania obrabiarek CNC. Obróbka stali nierdzewnej i obróbka stopów wysokoniklowych polega na działaniach takich jak spawanie, gięcie, cięcie, szlifowanie, wiercenie czy też śrutowanie.
—
Obróbka mechaniczna metalu