Obróbka mechaniczna metali i tworzyw

obróbka mechaniczna

Procesy technologiczne, jak obróbka mechaniczna metali i tworzyw, mają na celu zmianę wymiarów, kształtu czy też właściwości fizycznych opracowywanych fragmentów metalowych. Jednocześnie obróbka mechaniczna nie jest jedyną możliwością na obrobienie metalu. Powszechnie możemy spotkać się także z obróbką chemiczną, cieplna, cieplno-chemiczną bądź plastyczną, a także mechaniczną. Wtedy do założeń definicji obróbki metali musimy dopisać potencjalną zmianę właściwości chemicznych elementu obrabianego.

Obróbka mechaniczna metali to z kolei wszystkie procesy technologiczne, które przeprowadzane są w celu zmiany zewnętrznych wymiarów konkretnego elementu metalowego poddawanego obróbce poprzez oddzielanie jego fragmentów bądź też wywieranie nacisku mechanicznego. Jednakże ten podział na możliwe techniki obróbki metali nie jest jednym jaki obowiązuje. Każdą z możliwości można podzieli na kolejne elementy stanowiące osobne techniki obróbki.

Rodzaje obróbki mechanicznej

obróbka mechaniczna rzeszówDo najpopularniejszych metod obróbki mechanicznej metali zalicza się cięcie elementów stalowych i szeroko pojęte usługi spawalnicze. Jednakże ogromną grupą metod zaliczanych do mechanicznej obróbki metali jest obróbka metali skrawaniem. Skrawanie sprowadza się do usuwania naddatku materiału z danego elementu poprzez użycie narzędzi skrawających. W ramach skrawania możemy rozróżnić toczenie, struganie, szlifowanie tytanu oraz frezowanie. Działania te odbywają się oczywiście na różnych maszynach ale techniki ich wykonywania mogą różnić się także ze względu na materiał obrabiany. Inaczej będzie wyglądać obróbka tytanu, a inaczej obróbka stali nierdzewnej czy obróbka stopów wysokoniklowych. Jednocześnie np. frezowanie tytanu zaliczymy do metod obróbki wiórowej. W trakcie usuwania naddatku materiału otrzymujemy materiał uboczy w postaci wióry. Natomiast szlifowanie tytanu czy szlifowanie stopów tytanu będzie już znajdowało się w zupełnie innej grupie. Mimo że oba – frezowanie i szlifowanie, zalicza się do obrabiania skrawaniem.

Zainteresowani ofertą?
Zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania.

Przewiń do góry