Metody spawania 
nierdzewki

metody spawania stali nierdzewnej

Stal nierdzewna to materiał wykorzystywany szczególnie w tych miejscach, które są podatne na korozję. Dlatego wykorzystuje się ją przede wszystkim w budownictwie, ale także w innych gałęziach przemysłu jak chociażby przy produkcji elektroniki, czy w przemyśle chemicznym. Dodatkowo stal nierdzewna znajduje swoje zastosowanie jako materiał, z których są wykonane rury wydechowe samochodów, balustrady, czy nawet jako elementy małego AGD, na co dzień wykorzystywanego przez każdego z nas. Jakie są więc metody spawania stali nierdzewnej?

Istnieje kilka metod spawania stali nierdzewnej. Wybór tej odpowiedniej metody musi być dobrany do konkretnego stopu. Jeśli wybór będzie nieodpowiedni, stal straci swoje właściwości, a co więcej może nastąpić naruszenie jego struktury i będzie bezużyteczny. Wśród metod spawania stali nierdzewnej najbardziej popularna jest metoda TIG i MIG.

Spawanie TIG

spawanie stali nierdzewnejMetoda spawania TIG (Tungsten Inert Gas) lub GTAW (Gas Tungsten Arc Welding) to metoda polegająca na łukowym spawaniu nietopliwą elektrodą wolframową, w osłonie obojętnych gazów. Metoda ta pozwala na spawanie elementów o szerokim zakresie grubości (poniżej 1 mm do kilkunastu milimetrów). Spawanie TIG odbywa się głównie ręcznie, a swoje zastosowanie znajduje głownie w pracach montażowych. Przy tej metodzie wykorzystywany jest prąd stały o ujemnej biegunowości. Główne zalety tej metody to przede wszystkim możliwość pracy w każdej pozycji, czy brak jakichkolwiek odprysków. Jednak najważniejszą zaletą jest skoncentrowanie źródła ciepła w jednym miejscu, a co za tym idzie – powstawanie wąskiej strefy topnienia.

Spawanie MIG

Metoda spawania MIG (Metal Inert Gas), MAG (Metal Active Gas) polega na spawaniu topliwą elektrodą w osłonie obojętnych lub aktywnych gazów. Gazy obojętne to m. in. hel lub argon, natomiast gazy aktywnie to np. dwutlenek węgla. W tej metodzie jarzący się łuk elektryczny występuje pomiędzy elektrodą (drut), a spawanym materiałem. Metoda ta nadaje się do spawania różnego rodzaju materiałów, pod warunkiem, że zostaną do nich  odpowiednio dobrane druty elektrodowe. Główne zalety tej metody to, podobnie jak w metodzie TIG, możliwość spawania w każdej pozycji i różnej grubości materiałów. Dodatkową zaletą jest możliwość zrobotyzowania działania, a ponadto spoiny charakteryzują się lepszą jakością.

Spawanie Rzeszów

Podsumowując, warto zaznaczyć, że dobór odpowiedniej metody spawania i dobrego sprzętu zdecydowanie skraca czas pracy. Co więcej efekt końcowy będzie bardziej zadowalający. Nasz park maszynowy jest wyposażony w wysokiej jakości spawarki, które posiadają najwyższe europejskie normy. Dlatego zlecając nam zadanie, możemy zagwarantować sumienność i precyzję wykonania. Poza stalą nierdzewną spawamy również takie materiały jak aluminium, tytan, czy stal żaroodporną. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji lub chcesz skorzystać z naszych usług to zapraszamy do kontaktu.

Zainteresowani ofertą?
Zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania.

Przewiń do góry