Lutowanie elementów mosiężnych

lutowanie elementów mosiężnych

Proces lutowania elementów mosiężnych to połączenie dwóch metalowych części przy pomocy spoiwa. Dzięki temu połączenie jest bardzo trwałe i dobrze się prezentuje. Mosiądz jest stopem miedzi oraz cynku. Ma bardzo wysoką odporność na wodę, dlatego ma zastosowanie na przykład w przemyśle stoczniowym. W czasach rzymskich z mosiądzu bite były monety. Lutowanie elementów mosiężnych odznacza się pięknym wyglądem. Dodatkowo takie elementy doskonale odbijają światło, dlatego wykorzystywane jest do tworzenia biżuterii i dekoracji.

Spawanie mosiądzu

lutowanie elementów mosiężnychJedną z metodą łączenia elementów mosiądzu było spawanie. Jednak zauważono, że nie jest to najlepszy pomysł na łączenie elementów. Spawanie mosiądzu nie jest łatwym procesem, dlatego powstał proces lutowania elementów mosiężnych. Jest to proces zdecydowanie mniej skomplikowany i łatwiejszy w wykonaniu. Do lutowania elementów z mosiądzem można zastosować srebro. Dodatkowo chcąc połączyć ze sobą elementy mosiężne do tego celu należy wykorzystać lutownicę. Co więcej doświadczony specjalista zapewni dobrze wykonane lutowanie, co zagwarantuje stabilne połączenie elementów, a spoina nie będzie zauważalna na pierwszy rzut oka.

Proces lutowania, co jest ważne, nie zakłóca struktury materiałów, które mają być połączone. Ponadto specjalista zapewni pracę w odpowiedniej temperaturze, co nie pozwoli nadtopić czy w jakiś sposób uszkodzić spawanych części mosiądzu. Dodatkowo stopiony lut wnika w szczelinę pomiędzy dwoma elementami, a małe cząsteczki przedostają się do porów, które znajdują się na powierzchni. Są tu wykorzystane takie zjawiska jak adhezja oraz dyfuzja, czyli zjawisko fizykochemiczne. Ponadto pracownicy, którzy posiadają doświadczenie w lutowaniu wykorzystują nie tylko lutownice, ale także palnik.

Podsumowując proces jakim jest lutowanie elementów mosiężnych, można go opisać w następujacy sposób:

  • Wyczyszczenie elementów, które mają być przeznaczone do lutowania,
  • Rozgrzanie gotowych części do temperatury od 30 do 50 stopni C,
  • Zaaplikowanie lutu i topnika na krawędzie mosiądzu, które mają być ze sobą połączone,
  • Proces dyfuzji oraz wzajemnej adhezji,
  • Ochłodzenie spoiwa do momentu skrzepnięcia.

Zapraszamy do współpracy!

Zainteresowani ofertą?
Zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania.

Przewiń do góry