Chłodziwo do obróbki toczenia

chłodziwo do obróbki toczenia

Jednym z podstawowych czynników, wpływających na jakość obrabianego elementu podczas toczenia jest chłodziwo do obróbki toczenia. Mając na uwadze gatunek materiału, stosowane maszyny i założone parametry wykonania, technolog dobiera do procesu toczenia najbardziej odpowiedni rodzaj chłodziwa. Co więcej ma to szczególne znaczenie tam, gdzie obrabianym detalom stawiane są wysokie wymagania wymiarowe oraz konieczność uzyskania określonych parametrów chropowatości.

chłodziwo do obróbki toczeniaNiebagatelnymi czynnikami, które wpływają na dobór chłodziwa są również: szybkość skrawania, stosowane maszyny obróbcze oraz rodzaj narzędzi skrawających.

Podstawowymi zadaniami chłodziw do obróbki w procesie toczenia są:

  • chłodzenie elementów toczonych,
  • smarowanie, ułatwiające proces toczenia,
  • usuwanie wiórów z pola obróbczego,
  • ochrona antykorozyjna materiałów obrobionych.

Rodzaje chłodziw do obróbki toczenia

Ze względu na parametry techniczne wyróżnia się następujące rodzaje chłodziw:

  • syntetyczne – zawierają roztwory syntetycznych związków chemicznych, rozpuszczonych w wodzie.  Ze względu na niskie parametry smarne są stosunkowo rzadko stosowane podczas toczenia. Używa się ich podczas obróbki elementów o wysokiej jakości powierzchni, ponieważ bardzo dobrze odprowadzają ciepło.
  • mineralne – chłodziwa na bazie olejów mineralnych, zawierające dodatki smarne. Ze względu na dobre parametry smarne stosowane głównie do materiałów trudno obrabialnych, wymagających dużych prędkości skrawania.
  • emulsyjne – mieszaniny chłodziwa syntetycznego i mineralnego. Są najczęściej stosowane, ponieważ w zależności od stężenia można uzyskać polepszenie właściwości smarnych lub odprowadzenia ciepła. Dodatkowo zawierają inhibitory korozji, czasowo zabezpieczające powierzchnię skrawaną przed czynnikami zewnętrznymi.

Stosowanie chłodziwa w procesie toczenia

W samym procesie chłodziwo do obróbki toczenia jest podawane bezpośrednio do pola obróbczego za pomocą zewnętrznego układu chłodzącego lub kanalików doprowadzających chłodziwo do obróbki toczenia bezpośrednio poprzez narzędzie skrawające. Po aplikacji na materiał skrawany chłodziwo zostaje poddane filtracji, głównie z  zanieczyszczeń stałych i olejów a następnie zawrócone do obiegu. Dodatkowo regularna kontrola stężenia chłodziwa i jego okresowa wymiana pozwala na utrzymanie wysokiej jakości toczenia oraz stabilności i powtarzalności procesu.

Zainteresowani ofertą?
Zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania.

Przewiń do góry